Najczęściej czytane lekcje

Naświetlenie Przysłona i głębia ostrości Migawka Zanim naciśniesz spust migawki Tajemnica dobrego zdjęcia

Ostatnie newsy

Sony World  Photography Awards

Sony World Photography Awards

Dodano 2013-03-21 05:00 przez admin
W konkursie World Photography Organisation 2013 opublikowano nominacje do nagrody Sony World Awards.. Spośród 55.000 zdjęć nadesłanych przez amatorów w formule "open" wybrano 10 finalistów. Zapraszamy do obejrzenia i do głosowania na: www.worldphoto.org

Smithsonian Photocontest za rok 2012

Smithsonian Photocontest za rok 2012

Dodano 2013-03-12 02:05 przez admin
Ogłoszono finalistów do tytułu najlepszych zdjęć 2012 roku na świecie. Oszałamiające zdjęcia, które powinny się stać wzorcami doskonałości pod względem kompozycji, uchwycenia właściwego momentu i czystości obrazu. Można też jeszcze na nie głosować, ale przede wszystkim warto popatrzeć na mistrzów..
Więcej... --> kliknij na tytuł niniejszego newsa

AstroCamera 2012

Dodano 2011-02-23 00:00 przez admin
AstroCamera 2012 Centrum Hewelianum ogłosiło Konkurs "AstroCamera 2012" skierowany do wszystkich miłośników astrofotografii na zdjęcia obiektów Układu Słonecznego (planet, Księżyca, komet, meteorów), jak również gromad gwiazd, galaktyk, mgławic itp. Główna Nagroda to 1610 złotych. Prace konkursowe można zgłaszać do 22 kwietnia 2012 roku.

Konkurs zorganizowano z okazji 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza przypadającej 28 stycznia 2011 roku.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Regulamin dostępny jest na stronie www.hewelianum.pl

Nagrodzone i wyróżnione przez Jury zdjęcia zaprezentowane zostaną na plenerowej wystawie pokonkursowej, której uroczyste odsłonięcie nastąpi w połowie 2011 roku. Wystawa zlokalizowana będzie w malowniczej scenerii Fortu Góry Gradowej - na drodze prowadzącej na interaktywną wystawę stałą z dziedziny fizyki i astronomii „Energia, Niebo i Słońce”. Planowane jest także przeprowadzenie warsztatów astrofotograficznych oraz wydanie prestiżowego albumu, w którym zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia oraz sylwetki ich autorów.

Centrum Hewelianum ma nadzieję, że poprzez Konkurs AstroCamera 2011 skieruje oczy wszystkich uczestników i obserwatorów ku obszarom, które niezmiennie fascynują i intrygują ludzkość od najdawniejszych lat, a popularyzacja wiedzy astronomicznej zaowocuje odkryciami na miarę patrona Centrum - Jana Heweliusza.

Astrofotografia - dziedzina fotografii zajmującą się zdjęciami obiektów strefy niebieskiej wykorzystywana w obserwacjach obiektów trudnych do oglądania gołym okiem. Zrobienie zdjęcia astrofotograficznego wymaga zastosowania długiego czasu ekspozycji danego obiektu lub obszaru nieba - nawet do kilku godzin. Utrzymanie bardzo dokładnego ustawienia instrumentu wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego wyposażenia w postaci aparatu fotograficznego, kamery CCD, teleskopu, statywu połączonego niekiedy z napędem zegarowym. Za pioniera astrofotografii uważany jest John William Draper, który wykonał fotografię Księżyca już w 1840 roku.