Najczęściej czytane lekcje

Naświetlenie Przysłona i głębia ostrości Migawka Zanim naciśniesz spust migawki Tajemnica dobrego zdjęcia

Ostatnie newsy

Sony World  Photography Awards

Sony World Photography Awards

Dodano 2013-03-21 05:00 przez admin
W konkursie World Photography Organisation 2013 opublikowano nominacje do nagrody Sony World Awards.. Spośród 55.000 zdjęć nadesłanych przez amatorów w formule "open" wybrano 10 finalistów. Zapraszamy do obejrzenia i do głosowania na: www.worldphoto.org

Smithsonian Photocontest za rok 2012

Smithsonian Photocontest za rok 2012

Dodano 2013-03-12 02:05 przez admin
Ogłoszono finalistów do tytułu najlepszych zdjęć 2012 roku na świecie. Oszałamiające zdjęcia, które powinny się stać wzorcami doskonałości pod względem kompozycji, uchwycenia właściwego momentu i czystości obrazu. Można też jeszcze na nie głosować, ale przede wszystkim warto popatrzeć na mistrzów..
Więcej... --> kliknij na tytuł niniejszego newsa

Forum dyskusyjne

Mówmy o wszystkim

Autor: admin » 2010-12-18 05:38

Data dodania: 2010-12-18 05:38
O czymś, na co nie było przewidzianego miejsca w naszym forum.
Prosimy tylko o jedno, o kulturę słowa i języka. Informujemy, ze wulgaryzmy będziemy tępić niezależnie od tego, czy będą wykropkowywane, czy nie.

Data dodania: 2011-12-07 19:21
pytanie do admina :
czy wasz formularz kontaktowy dziala poprawnie ? wyslalem 2 wiadomosci i nadal nie mam zadnej odpowiedzi :-/
mozece sprawdzic czy wszystko jest ok
a i 2 pytanie po jakim czasie od dokonania przelewu rozpoczyna sie kurs
dziekuje za odpowiedz

Data dodania: 2011-12-12 01:52
Witam!
posty dotarły,:)) problem lezy w nieco innym miejscu. Nie mamy automatu w kontakcie z bankiem, te informacje docieraja z opóźnieniem, stąd ta zwłoka.

Data dodania: 2011-12-12 17:46
a ok ale juz wszystko jest ok , dziekuje bardzo za odpowiedz :)

Data dodania: 2012-04-06 18:41
Korzystajac z okazji, chcialbym wszystkim uczestnikom kursu, oraz wszystkim ktorzy sie nami opiekuja przekazujac swoja wiedze... zyczyc

WESOLYCH SWIAT WIELKANOCNYCH!

Kris.

Data dodania: 2012-10-03 12:50
Witajcie

Chcialem zapytac, czy jest ktos na forum, kto moglby podzielic sie wiedza na temat \"jak nalezy czytac fotografie\"?
tnz jak analizowac, opisywac, wnioskowac, oceniac, a juz najlepiej jak sie z nich inspirowac?
Mam na mysli icony fotografii a nie pamiatki z wakacji.

Osobiscie szukalem w pewnych zdrodlach ale wszystko co znalazlem jest w jezyku angielskim, a to w pewnych okolicznosciach sprawia klopot. Moze macie jakies linki albo mozecie polecic ksiazki?

pozdrawiam
Kris

pre pre
Data dodania: 2013-11-21 00:44
Hmmm... Pytanie z gatunku podstawowych.. Odpowiem przekornie: nie wiem. To tak, jakby zapytać: \"po czym poznaje się, że coś jest piękne?\"
Jak widzę, zwykle jedno pytanie ale 15 wątków. Postaram się odpowiedzieć w miarę składnie.
Niestety pełny wykład kompozycji przekracza ramy Kursu Podstawowego.

-----------------
Jak (należy) czytać fotografię? - W zasadzie opisane jest to w lekcji o kompozycji (L7), może nie wszyscy na to zwrócili uwagę.
\"... Wzrok błądzi po całej płaszczyźnie obrazu wyłapując najważniejsze punkty. Plamy wyznaczają punkty mocne obrazu bardziej niż wynikałoby to z klasycznego podziału prostokąta.
Oglądając obraz, kładziemy nacisk na: treść obrazu, jego kształt i format, rozkład tonów jasnych i ciemnych i barw oraz ułożenia brył linii, punktów.
(....)
Harmonijne uporządkowanie tych elementów i ich kolejności stanowi o estetyce obrazu.\"

Żołnierskimi słowy jest tak: każdy ogląda obraz indywidualnie, subiektywnie. Ale na pewno pierwsze spojrzenie trafia na najmocniejszy walor - plamę. Potem wzrok błądzi odkrywając kolejne, coraz to mniejsze elementy. Naukowcy rejestrując ruchy gałki ocznej zauważyli, że jest taka reguła. Bez mądrych badań wydaje mi się to oczywiste.
I teraz: aby ten ruch po obrazie nie był chaotyczny, tylko jakoś konsekwentny, trzeba elementy obrazu jakoś ułożyć. Zaplanować ruch oczu widza.
Stąd znaczenie mają składniki: plamy, linie, łuki, także klasycznie patrząc: linie podziału, proporcje, punkty mocne, przekątne, spirale etc.
Elementy obrazu powinny prowadzić widza tak, aby kolejno \"czytał\" historię, którą autor chce przekazać widzowi. Tak, jak np. my czytamy tekst. W naszej kulturze od lewej do prawej, z góry w dół. W obrazie te kierunki wyznacza jego treść, począwszy od najmocniejszego elementu. Zadaniem autora jest zaplanować zwiedzanie obrazu aby widz znalazł wszystko, co opowiada historię. Jednocześnie trzeba usunąć elementy, które nie należą do tej historii.
Tymi zagadnieniami zajmują się studenci szkół plastycznych i zajmuje im to średnio 5 lat.

Rozmawiałem kiedyś ze Zbigniewem Beksińskim, jak to jest, że to, co maluje mimo, że jest brzydkie i przerażające, jest piękne?
Powiedział, że \"wszystko jest zależne od wyobraźni i skojarzeń. To, co widzimy to tylko obraz. Ważne jest to, jakie myśli i skojarzenia nam ten obraz nasuwa. A ponieważ każdy ma inną historię, więc skojarzenia mogą być różne i stąd obraz może być różnie odbierany\".

Im bardziej zaskakujące są te skojarzenia tym ciekawiej przyglądamy się temu, co je wywołało. Czasem za to podziwiamy autora, czasem wprost przeciwnie. Statystycznie dobry obraz wywołuje emocje dobre i złe, ale nikt go nie potrafi minąć bez reakcji.

Jak widać na proste pytania nie ma prostych odpowiedzi.
Podsumowanie: nie jak czytać fotografię, tylko jak poddać się emocjom, które autor zawarł w obrazie!

---------------------
\"Jak się inspirować?\"
Metoda jest jedna. Podglądać mistrzów. Malarzy, fotografików. Poddawać się emocjonalnie, zapamiętać a potem spróbujmy analizować.
Z malarzami jest łatwiej. Nie zmagają się z rzeczywistością i wszystkie elementy obrazu znajdują się w miejscach, o których zdecydował autor.
Warto zastanowić się nad elementami kompozycji, wykryć główne strefy, kierunki w obrazie, znaleźć proporcje pomiędzy elementami anegdoty, zastanowić się, które elementy są istotne, tzn, bez których obraz byłby nieczytelny etc.
Zauważyć, że bez pewnych elementów przestrzeń byłaby pusta i nieuzasadniona.
Zastanowić się jakie związki występują między elementami obrazu. Jeśli jest postać i coś trzyma w ręce, albo coś leży obok, to co ona z "tym cosiem" robi, nie tylko to, że "trzyma" albo "leży". Zawsze występuje jakiś związek emocjonalny więc odczytajmy go. Jeśli związku nie ma, znaczy, że zdjęcie jest bez sensu.
Zauważyć porządek w obrazie, że wzrok jest prowadzony kolejno przez obraz a to łukiem, a to wzdłuż jakiejś wyimaginowanej linii, a to zygzakiem, spiralą lub poprzez inną formę.

Dość ciekawym pomysłem byłaby próba odtworzenia pracy jakiegoś
mistrza. (Np martwa natura). Tak kiedyś funkcjonowali kopiści. Uczyli się naśladując mistrza.
Mamy możność poeksperymentowania i sprawdzania, czyja koncepcja jest lepsza, tzn lepiej zrównoważona. Bardzo ciekawe wnioski się wtedy nasuwają. Ciekawe, że gdy zmienimy kolorystykę tej kompozycji, to się walory poprzesuwają! (Patrz L9 - waga koloru)
Być może po tych ćwiczeniach będziemy w stanie zrozumieć kompozycję.
Ale to jest praca na długie dni.
Niestety nie znam prostej, technicznej metody. To nie jest inżynieria. To sztuka.

--------------------
Z książkami jest trudniej, bo uważam, że nauka na tym poziomie wymaga interakcji nauczyciela i ucznia.
Jest kilka pozycji także po polsku. Można poszukać \"Okiem fotografa\" M Friemana (wyd. NG) czy \"Kompozycja\" w serii \"Warsztaty fotograficzne\" (wyd. Helion), lub \"Kompozycja. Od zdjęcia do arcydzieła\" pr. zb. Excell, Bartdorf, Brommer, Rickman, Simon (Helion) albo \"Kompozycja obrazu fotograficznego \" T Gałązki (Helion). I kilkanaście innych.
Warto poguglować. Są.

Pozdrawiam
CK

Data dodania: 2013-11-25 11:23
dziekuje za obszerna odpowiedz :)

Krzysztof